Otoczenie ma znaczenie!
Katowice dla młodzieży, czyli jak rozpoznać przemoc obrazową?
Projekt realizowany w partnerstwie z Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Otoczenie ma znaczenie
Zjawisko przemocy od czasu do czasu wraca w obszar publicznej uwagi i troski. Jednocześnie niedocenianym, nawet bagatelizowanym pozostaje, mimo nasilenia swego wpływu, zjawisko przemocy obrazowej (wizualnej) w przestrzeni publicznej.
Mimo, że przemoc obrazowa najsilniej oddziałuje na dzieci, to właśnie młodzież, dzięki rozwojowym kompetencjom myślenia wieloaspektowego oraz wnioskowania staje się w naszym projekcie odbiorcom debaty i potencjalnym twórcą społecznej odpowiedzi na przemoc obrazów w ilustracjach, reklamie, produktach, zabawkach, filmach oraz innych tekstów kulturowych w przestrzeni publicznej.
Co? W czasie spotkania o charakterze warsztatowo-wykładowym (online) poruszymy następujące aspekty:
- rola obrazu i jego wpływ na ludzi w różnym wieku
- rola kultury i edukacji
- wybrane intencje nadawcy obrazu i ich wpływ na odbiorcę
- strategie ochrony
- wybrane podmioty odpowiedzialne za kształt przestrzeni punlicznej oraz edukację
- dobre praktyki, czyli inspiracje do budowania społecznej świadomości na temat wagi probelmu
Dla kogo? Zajęcia przygotowane są z myślą o młodzieży w wieku 16-18 lat. Do udziału w programie w roli przewodników zapraszamy nauczycieli, wychowawców lub opiekunów danej placówki.
Kiedy? Program trwa do 15 grudnia 2020
W jakiej formie? Niezwykle ważne dla nas jest możliwość bezpośredniej interakcji z uczestnikami w czasie warsztatów i zasadniczo spotykamy się z słuchaczami w miejscu działania szkoły czy placówki. Jednak z uwagi na obecną sytuację epidemiczną proponujemy zajęcia w formule online.
Ile czasu trwają zajęcia? Na przeprowadzenie programu szkoła potrzebuje dwie lekcje (45 min) z młodzieżą, jedno spotkanie z dorosłymi (nauczyciele, rodzice, opiekunowie).
Cena: W przypadku udziału w projekcie w ramach dofinansowania przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek wykłady w Katowickich szkołach finansuje miasto Katowice.
Założenia Programu Otoczenie ma znaczenie:
Warunki uczestnictwa w projekcie:
1. Akceptacja REGULAMINU.
2. Placówka jest podmiotem realizującym zajęcia dla młodzieży w wieku 16-18 lat (szkoły ponadgimnazjalne, domy kultury, świetlice środowiskowe).
3. Zaangażowanie co najmniej jednego nauczyciela-przewodnika do pracy z młodzieżą nad zagadnieniami programowymi.
4. Zakończenie realizacji do 15 grudnia 2020 r.
Udział w projekcie jest potwierdzany wydaniem zaświadczenia dla placówki oraz imiennego zaświadczenia dla nauczyciela współpracującego w ramach programu.
Program realizowany jest w trzech etapach:
- Spotkanie z młodzieżą.
Prowadząca, Izabela Dyrda, prowadzi spotkanie warsztatowo-wykłądowe z uczestnikami, w czasie którego wraz z młodzieżą analizuje wybrane zagadnienia objawów przemocy w przestrzeni publicznej oraz jej efekty. Zajęcia trwają 45 min i kończą się rozpoczęciem pracy własnej uczniów.
- Wykład dla nauczycieli i rodziców.
Nauczycieli i rodziców dzieci uczestniczących w warsztatach zapraszamy na spotkanie przygotowane tak, by naświetlić istotę problemu przemocy wizualnej w otoczeniu młodzieży, jej skutków oraz jej wpływu na zdrowie psychiczne młodych ludzi.
- Lekcja podsumowująca pracę własną.
Uczniowie wraz z nauczycielem (wychowawcą) podsumowują efekty pracy własnej i szukają przykładów dobrych praktyk dbania o przestrzeń publiczną bezpieczną dla młodego odbiorcy. Ponieważ zależy nam na współpracy i zaangażowaniu nauczycieli w propagowanie głoszonych przez nas treści ważne jest, aby ten ostatni etap pracy uczniowie przeprowadzili z dorosłym którego znają i który zna swoich wychowanków. Dlatego zapraszamy co najmniej jednego nauczyciela do uczestnictwa w programie wraz ze swoimi uczniami.
Dobór formę przeprowadzenia podsumowania pozostawiamy nauczycielowi, tak aby mogło ono stać się częścią lekcji np. języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, zajęć artystycznych czy godziny wychowawczej.
Na każdym etapie projektu Otoczenie ma znaczenie wspieramy placówkę w działaniach programowych.
Efektem końcowym przeprowadzonych zajęć będzie zbiór zaobserwowanych przez uczestników dobrych przykładów lub ich autorskie propozycje jak zmienić te, które uznają za niewłaściwe.
Zapisy i informacje:
Telefonicznie (+48) 515 403 191 bądź za pośrednictwem poczty e-mail: za.horyzont.fundacja@gmail.com